Skuteczna pomoc
01
Walka z chorobą?
Astma jest chorobą cywilizacyjną. Dowiedz się więcej na ten temat!
02
Pomóż sobie
Zioła, stosowane pomocniczo mogą ulżyć twoim dolegliwością, bez faszerowania się dodatkowymi chemikaliami.

Mechanizm ataku/napadu astmy oskrzelowej
Alergen wnika do organizmu przez warstwę błony śluzowej dróg oddechowych, gdzie spotyka komórki obronne (mastocyty, wytwarzają specjalne przeciwciała– immunoglobuliny). Wytworzone przeciwciała czuwają, aby rozpoznać następnego intruza. Komórki te walcząc powodują swój rozpad, co w efekcie przekłada się na duży napływ histaminy (mediatorzy zapalenia). Histamina zwiększają stan zapalny, w efekcie czego, skurcz oskrzeli daje charakterystyczne dla astmy objawy (trudność w oddychaniu).
Napadowa duszność jest spowodowana rozsianym skurczem oskrzelików oraz wzmożonym wydzielaniem śluzu w wewnątrz oskrzeli. Równoczesne wystąpienie skurczu powoduje znaczne zmniejszenie przepływu powietrza do płuc. Zarówno wdech jak i wydech są utrudnione. Część powietrza znajdującego się w płucach, które nie może się wydostać z pęcherzyków płucnych, może prowadzić do ich rozdęcia, a w konsekwencji do przewlekłej choroby - rozedmy płuc.
Skurcz, obrzęk i wzmożone wydzielanie śluzu w oskrzelikach utrudnia również przepływ krwi przez naczynia płucne. Obroną organizmu na zaistniałą sytuację jest zwiększenie (przyspieszenie) pracy serca. W przypadku, gdy taki stan utrzymuje się dosyć długo i stale się nasila może dojść do niewydolności serca.
W przypadku ataku/napadu astmy należy niezwłocznie wezwać pogotowie! Podać choremu inhalator, którego powinien mieć przy sobie.

PAMIĘTAJ! Napad/Atak astmy jest nagłym stanem zagrożenia życia.

W przypadku zachorowania na astmę należy być pod stałą opieką lekarza i ciągle zażywać leki, aby nie dopuścić do napadu astmy.
© Copyright 2008 astma.schorzenia.info. Wszystkie praw zastrzeżone. Kontakt